Nõuandekeskus

Muud tööõiguse küsimused

Filtreeri

  • Kõik ajad
  • Viimane kuu
  • Viimane aasta

Renditöötaja terviseedendamise kulude kompenseerimineUus

Tere, Tekkis küsimus, kui tööandja on nõus kompenseerima ka renditöötaja (kes töötab läbi tööjõurendifirma) terviseedendamise kulusid, nagu enda töölepingulistele töötajatele, kas see on 100 eur kvartalis samuti maksuvaba?

ÕppepuhkusUus

Tere. Kas tööandja on kohustatud võimaldama töötajale õppepuhkust ja maksma keskmist töötasu juhul, kui töötaja töötab tööandja juures juuksurina aga õpib kondiitriks (statsionaarne õpe-koolipõhine õpe, neljanda taseme kutseõppe esmaõppe õppekaval)? Kõne all olev töötaja omab keskhariduse baasil omandatud kutseharidust.

Taust

Tere. Kas ja kuidas saab tööandja kandidaadi tausta uurida? Kas on üldse õigust seda teha ja mis mahus?

Lähisugulane

Tere, Keda loetakse Eesti Vabariigis lähisugulaseks? Millises seaduses võiks antud punkt sees olla? Tänan!

Компетентное лицо

Здравствуйте. Может ли фирме N предоставлять услугу специалиста по трудовой среде, человек не работающий в этой фирме N (компетентное лицо другого предприятия M)? Если да, то какой договор или приказ должен быть составлен? Спасибо!

Haridustöötajate streik

Tere. Varsti õpetajad streigivad ja lasteaiad ja koolid, mitte küll kõik, on suletud ning mõningatel juhtudel peab lapsevanem jääma koju. Kuidas peaks käituma tööandja ? Missugune tööõiguse seaduse paragrahv seda reguleerib ? Kas töötajal on õigus saada töötasu isegi siis, kui tal töökoha eripärast pole võimalik kodus reaalselt tööd teha? Tekkinud olukorda pole ju lapsevanem põhjustanud. Kas tööandjal on õigus keelduda töötajal kodus viibida, kui viimasel ei ole seal võimalik tööd teha ? Tänud ette vastamast.

Streik

Kas streikija peab streigiajal töökohal viibima?

Renditud töötaja poolt tekitatud kahju hüvitamine

Tere Renditud töötaja tekitas kahju kasutajaettevõtja varale (oluliselt kahjustas sõiduautot töövälisel ajal alkohoolijoobes, renditud töötaja oli saadetud tööle Saksamaale ja seal ta kasutas omavoliliselt kasutajaettevõtja autot). Kellele peab kasutajaettevõtja esitama kahjunõude, kas töötajale nagu iseseisvale isikule või rendileandjale, kes edastas sellise töötaja?

Jõulupreemia maksmine töövõimetuslehe ajal

Tere! Kas jõulupreemiat tohib maksta pikaajalise töövõimetuslehe ajal? Jõulupreemia ei ole tööülesannete täitmine. Küsimus rohkem selles, et kas Tervisekassa lõpetab automaatselt töövõimehüvitise maksmise, kui MTA-le esitatud TSD deklaratsioonidel kajastatud tasu maksmine? Aitäh! Anita

Вопрос о притеснениях на рабочем месте.

руководитель большого отделеа обращается со своими сотрудниками ненадлежащим образом: допускает неуважительный тон в рабочей беседе, т.к. "вежливое хамство", считает своих сотрудников недостаточно компетентыми, но обучения не предлагает,т.к. сотрудники, по его мнению, и так должны все знать и уметь. В итоге за два года уволилось по собственному желанию около 20% сотрудников отдела, что является очень тревожной тенденцией. Из этих сотрудников только один обратился к работодателю открыто и объяснил, что причиной увольнения является ненормальная психологическая ситуация, Работодатель беседовал с руководителем о недопустимости ситуации, но руководитель считает все претензии необоснованными. Работодатель заказал услугу социально-психологической оценки рабочей среды в отделе. В случае негативной оценки роли руководителя можно ли прекратить с ним трудовые отношения? Имеется ли опыт решения подобных ситуаций?

Erakorraline ülesütlemine tööandja poolt

Tere. Kaks töötajat on pidevalt töölt eemal - kas on siis aluseks töövõimetusleht, hooldusleht, erinevad puhkused, mistõttu tööl ei ole käinud (üks töötajatest käis viimati aasta tagasi tööl). Mõlemad töötajad on viimase 12 kuu jooksul eemal olnud 4 kuud ja rohkem. Kui tööandja leiab, et on ajavahemikke, kus töötaja ei ole viibinud tööl, ei ole puhkusel ja puudub igasugune alus tööst eemal olekuks, kas tööandja võib töölepingu öelda üles ilma eelneva hoiatuseta? Mõlemad töötajad on osalise töövõimega (kurt/tumm), kuid see ei ole neil varasemalt takistanud töö tegemist ja kas see saab olla ülesütlemise takistuseks? Mis on tööandja osas parim lahendus, sest hetkel jääb mulje, et ollakse eemal erinevate põhjustega töölt eemalolekuks? Kui tööandja saab ikkagi öelda üles lepingu, kas seda võib teha töötaja eemaloleku ajal (puhkus, töövõimetuslehel jms) ja mis antud juhul oleks parim lahendus?

A1

Kui Eesti OÜ-l on lisaks püsiv tegevuskoht ka Soomes ja ta saadab oma Eestis kindlustatud töötaja aeg-ajalt Soome objektile appi, siis kas peab igal juhul sellel töötajal olema A1?

Töölähetus

Kas välislähetuse pikkus pikkus on mingi seadusega piiratud?

Renditööjõud

Tere. Teeme koostööd mitme rendifirmaga (tööjõud). Kas meil kui kasutajaettevõttel on õigus määrata teenuste osutamise lepingus, et kui renditöötaja töötab meil alla 2 nädala, siis on tunnitasu 0eurot (oma vastutus)? Kui renditöötaja meile tuleb, siis eelneb sellele mitmeid toiminguid - proovipäev, tööle asudes väljaõpe jms tegevused ehk me oleme temale kulutanud ressurssi ning lõpptulemusena ta ikkagi loobub tööst. Kas saame määrata selle kui oma vastutusena? Mis on parim lahendus kõigile osapooltele?

Töötaja kooli- toetamine ja kokkulepe

Tere! Üks töötajatest soovib minna kutsekooli 1-aastasse õppesse. Koolipäevad satuvad aeg-ajalt ka graafikujärgsele tööpäevale. Soovime (ka töötaja) teha kokkuleppe, et ettevõte maksab töötasu ka nende (koolis oldud, aga oleks pidanud olema tööl) päevade eest, kuid töötajal on kohustus pärast kooli lõppu 1 aasta ettevõttes edasi töötada. Juhul, kui töötaja soovib varem ettevõttest lahkuda, siis maksab ta ettevõttele tagasi talle koolipäevade eest tasutud töötasu summa. Kas sellist kokkulepet saab teha ja kuidas seda vormistada? Kas see "koolipäeva" töötasu tuleks maksta lisatasuna (palgalipikul eraldi reana), et oleks hiljem tõendatud või võib jääda ka üldise töötasu hulka? Juhul, kui see tasu on lisatasuna, kas hiljem võib tekkida olukord, kus töötaja nõuab selle lisatasu jätkumist?