Töösuhted | Äripäeva teabevara
Valdkonna uudis

Lugeja küsimusele töötukassa hüvitise maksmine kohta vastab Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu.

Tööandja vähendas töötasu TLS-i § 37 alusel ja töötaja on saanud töötukassalt töötasu hüvitist. Kuidas tuleb sellises olukorras arvestada hiljem puhkusetasu? Kas arvesse läheb ka töötukassa makstud töötasu hüvitise osa? Kas puhkusetasu väheneb selle vähendatud töötasu arvelt?

Töötukassa võtab hüvitise maksmisega üle osaliselt tööandjapoolse töötasu maksmise kohustuse. Seega tuleb töötukassa makstud summasid arvestada hiljem ka puhkusetasu arvestamisel.

Puhkusetasu summa aga väheneb tõesti vähendatud töötasu arvelt. See tähendab, et puhkusetasu arvutatakse töötaja keskmise töötasu arvelt ja kui selle perioodi sisse jääb ka TLS-i § 37 alusel toimunud töötasu vähendamine, siis väheneb paratamatult ka väljamakstav põhipuhkuse tasu.

Vabariigi Valitsuse 11.06.2009 määruse nr 91 „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord“ § 3 lg 2 teeb erandi ainult koondamise korral, sätestades, et hüvitise maksmiseks majanduslikul põhjusel töölepingu ülesütlemisel või sellest vähem etteteatamisel vähendatakse keskmise tööpäevatasu arvutamise aluseks olevat tööpäevade arvu ja töötasu nende tööpäevade ja töötasu võrra, millal töötaja töötasu vähendati töölepingu seaduse § 37 alusel. Kuid see säte ei kohaldu puhkusetasu arvutamisel ja maksmisel.

Keskmise töötasu arvutamisest ja maksmisest loe täpsemalt siit.

Allikad: tööelu.ee; personaliuudised.ee

Õigusuudis
Õigusuudise teade

Eriolukorras käsitletavad õigusuudiste teemad

  • Töösuhted
    Töötasu ja koormuse vähendamine
    Kaugtöö tegemisega seotud kulud ja töölähetus
    Töötasu hüvitise saamise eeldused
     
  • Lepingulised suhted
    Vääramatu jõud
    Lepinguliste kohustuste vahekorra muutumine
     

  • Üürilepingud
     

  • Ühinguõigus
    Koosolekute korraldamine
     

Õigusuudised valmivad Äripäeva teabekeskuse ja advokaadibüroo TARK koostöös. Aprillikuu õigusuudised koostas advokaadibüroo TARK juhtivpartner, vandeadvokaat Tanel Tark.

Õigusuudiseid saavad lugeda kõik teabevara tellijad allolevalt lingilt.

 

Õigusuudis

Tööõiguse küsimustele vastavad Teabevara nõuandekeskuses LEXTAL-i spetsialistid

Seadus ütleb, et kui töötaja ei nõustu töötasu vähendamisega, on tal õigus tööleping üles öelda, teatades sellest viis tööpäeva ette. Kas töötajal on õigus tööleping üles öelda ainult nende seitsme kalendripäeva jooksul, mil ta peaks andma oma arvamuse töötasu vähendamise otsuse kohta peale vastava teate kätte saamist? Või kehtib selline õigus terve vähendatud töötasuga töötamise aja, ehk kuni kolm kuud?  

Tõlgendusi on erinevaid, aga levinuim ilmselt see, et  töötajale peab jääma mõistlik aeg, et kaaluda, kas ta nõustub eelseisva ajutise töötasu vähendamisega või mitte. Tööandja töökorralduslikke huve arvestades tuleb töötajal tööleping üles öelda vähemalt viis tööpäeva enne vähendatud töötasu kehtima hakkamist. 

Õigusuudis

Tööõiguse küsimustele vastavad Teabevara nõuandekeskuses LEXTAL-i spetsialistid

Kuidas käituda olukorras, kui võõrtööjõud on läinud puhkusele, aga tööle naasta ei saa, kuna piirid on kinni?

Sellises olukorras oleks kõige mõistlikum sõlmida töötajaga kokkulepe kas tasustamata puhkuse vormistamiseks või lõpetada tööleping poolte kokkuleppel või lühendada kokkuleppel töölepingu tähtaega. Kuna olukord ei ole tekkinud töötaja süül, vaid vääramatu jõu tõttu, siis töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks alust ei ole. Vaieldav on ka tööandja õigus töötasu maksmisest kelduda, kuna TLS § 38 sätestab, et tööandja peab maksma töötajale keskmist töötasu mõistliku aja eest, mil töötaja ei saa tööd teha tema isikust tulenevalt, kuid mitte tahtlikult või raske hooletuse tõttu tekkinud põhjusel, või kui töötajalt ei saa töö tegemist oodata muul tema isikust mittetuleneval põhjusel.

 

Teabevara uuendus

Raskustesse sattunud tööandjatel on praegu võimalik eriolukorrast tingitud töötajate tööga kindlustamise ja tööjõukulude kokkuhoidu puudutavaid küsimusi lahendada järgnevatel viisidel:

  • poolte kahepoolsel kokkuleppel;
  • töötasu vähendamisega tööandjast mittetulenevate majanduslike asjaolude tõttu;
  • töölepingu erakorralisel ülesütlemisel tööandja poolt majanduslikel põhjustel;
  • töötajate saatmisel korralisele või palgata puhkusele;
  • töövõimetuslehed, kui eeldused on täidetud.

Teabevara värskes eripeatükis 13 annavad advokaadibüroo RASK advokaadid praegusest olukorrast lähtuva põhjaliku ülevaate töölepingu muutmisest poolte kokkuleppel, töötasu vähendamisest töö mitteandmise korral, töölepingu erakorralisest ülesütlemisest tööandja poolt majanduslikel põhjustel ning kollektiivsest ülesütlemisest.

 

Valdkonna uudis

Hea teabevara tellija! 

Äripäeva teabevara tiim pingutab iga päev, et tuua Teieni kõige usaldusväärsem ja olulisem info, mis aitab paremini praeguses kriisiolukorras toimida ja otsuseid langetada. Digiväljaandena on Teie teabevara alati vaid kliki kaugusel. Et vältida asjatuid riske, oleme eriolukorra lõpuni peatanud pabertäienduste saatmise neile, kes on selle võimaluse lisaks tellinud. 

Tuletame ka meelde, et tavapärasemast aktiivsemalt on töös e-nõuandekeskus, kus Teie küsimustele vastavad parimad pikaajalise kogemusega spetsialistid.

Oleme pidevalt toeks, et keerulised olukorrad tänu teabevarale kergelt lahenduse leiaksid.


Hoidke end ja oma tervist! 
Teie Äripäeva teabevara meeskond

Õigusuudis

Hea teabevara tellija! 

Äripäeva teabevara tiim pingutab iga päev, et tuua Teieni kõige usaldusväärsem ja olulisem info, mis aitab paremini praeguses kriisiolukorras toimida ja otsuseid langetada. Digiväljaandena on Teie teabevara alati vaid kliki kaugusel. Et vältida asjatuid riske, oleme eriolukorra lõpuni peatanud pabertäienduste saatmise neile, kes on selle võimaluse lisaks tellinud. 

Tuletame ka meelde, et tavapärasemast aktiivsemalt on töös e-nõuandekeskus, kus Teie küsimustele vastavad parimad pikaajalise kogemusega spetsialistid.

Oleme pidevalt toeks, et keerulised olukorrad tänu teabevarale kergelt lahenduse leiaksid.


Hoidke end ja oma tervist! 
Teie Äripäeva teabevara meeskond

Valdkonna uudis

Tööõiguse küsimustele vastavad Teabevara nõuandekeskuses LEXTAL-i spetsialistid

Kuidas maksustakse hoolduslehel olevale töötajale täiendavalt 2.–8. päeva eest tööandja makstud tasu?

Vastavalt ravikindlustuse seadusele maksab haigekassa hooldushüvitist hoolduslehe esimesest päevast alates. Tööandjal hooldushüvitise maksmise kohustust ei ole. Hooldushüvitise maksab Haigekassa hüvitise saaja päevatulu põhjal, mis arvutatakse eelmise kalendriaasta sotsiaalmaksuga maksustatud tulu järgi. Hüvitist saab 80% päevatulust, sellest arvutatakse maha tulumaks. 

Kui küsimus puudutab tegelikult haigushüvitist, mida on tööandja kohustatud maksma töötaja haigestumisel 2.–8. päeva eest, siis see väljamakse maksustatakse tulumaksuga. Sotsiaalmaksu haigushüvitiselt tasuma ei pea.

Teabevara uuendus

Seoses koroonaviirusepuhangu ja sellega seotud olukorraga annab Kristi Sild advokaadibüroost LEXTAL eripeatükis 8.9 infot peamistes õiguslikes küsimustes, mis võivad töösuhetes tekkida seoses viiruspuhanguga. Teatud juhtudel saab perearst väljastada riskipiirkonnast tulnud töötajale töövõimetuslehe. Kui aga töötajal haigussümptomeid ja teadaolevat kokkupuudet nakatanuga ei ole, siis tuleks töötajal ja tööandjal omavahel kokku leppida, kuidas ajutine töökorraldus toimuma hakkab. See põhimõte kehtib olenemata sellest, kas töölt jäädakse eemale töötaja enda või tööandja soovil. Hetkel muutub olukord kiiresti ja samamoodi edastame Teile teabevaras ka vajalikku töösuhete alast teavet.  

Teabevara uuendus

Peatükile 3.10.4 Kaugtöö on lisandunud audiosisu. Selles on põimitud kaks põnevat teemat. Esiteks tuleb lähemalt juttu sellest, kui ettevõtte laieneb teistesse riikidesse ja ühtäkki on tarvis luua hästi toimivat kommunikatsiooni ja organisatsioonikultuuri eri rahvuste ja isiksuste vahel. Teiseks tuleb arutluse alla see, kuidas on 100% kaugtöö tegemine ettevõttele konkurentsieelis. Räägivad Pipedrive’i personalijuht Leelia Rohumaa, Toggli personalijuht Evelin Andrespok ja Icefire’i personalijuht Sirli Spelman.

Lehed