Nõuandekeskus

Lepinguõigus

Filtreeri

  • Kõik ajad
  • Viimane kuu
  • Viimane aasta

Оформление договора с представительством

Добрый день! Хотела бы узнать как должны быть задокументированы сделки между главным офисом и представительством. Мы открываем представительство в стране ЕС и там будет работать местный сотрудник за которого надо будет платить местные налоги. Вопрос в том, какие бухгалтерские документы мы должны иметь для подтверждения платежей, которые мы будем производить из штаб-квартиры в представительство, чтобы представительство могло оплачивать свои расходы со своего отдельного банковского счета? Должно ли представительство выставлять счет в штаб-квартиру за оказание услуг? Должна ли штаб-квартира принимать решение о «выделении» средств представительству через какое-то решение совета директоров? Какой-то другой вариант? Спасибо!

Kolmepoolne leping?

Tere, kuidas sõlmida teenuse osutamise leping, kui üks lepingu pool soovib, et arveid hakkaks maksma hoopis tema tütarettevõte? Kas kolmepoolse lepinguna või teha hoopis eraldi garantiikiri/-leping vmt? Ette tänades

AS-i juhatuse olemasolemise kohustus

Tere Kas AS-l peab olema juhatus või piisab ka nõukogust, kes korraldab AS-i juhtimist ja kas sellisel juhul saab esindusõiguse määrata ainult näiteks nõukogu esimehele? Minu küsimused on tingitud eelkõige ÄS § 316 lg2, kus on öeldud, et juhatuse liikmete puudumisel, kohaldatakse jne / vt allpool välja toodud lõiget). Samas ei leia ma ka ÄS tingimust, et nõukogu PEAB korraldama juhtimise läbi juhatuse. Äriseadustik § 316. Nõukogu (1) Nõukogu planeerib aktsiaseltsi tegevust ja korraldab aktsiaseltsi juhtimist ning teostab järelevalvet juhatuse tegevuse üle. (2) Kui aktsiaseltsil puuduvad juhatuse liikmed, kohaldatakse käesoleva seadustiku § 306 31. lõikes sätestatut nõukogu liikmele, välja arvatud juhul, kui nõukogu liige tõendab, et ta ei teadnud ega pidanudki teadma püsivast maksejõuetusest. Tänan vastuse eest ette!

veo- ja ekspedeerimisleping

Austatud nõustaja, VÕS eristab veose- ja eskpedeerimislepingut, kusjuures esimene on töövõtt ja teine käsund.

Kas riigihanke kontekstis on korrektne rääkida ühiselt nimetatuna transporditeenuse tellimisest, silmas pidades nii Eesti-siseseid kui rhv. vedusid ja alusdokumentide juurde lisatud lepingu kavandis nimetamata, kummaga on tegu.

 

Tööturul liikumist piirav punkt teenuselepingus

Meie ettevõte (tellija) soovib sõlmida teenuse lepingu koristusfirmaga(täitja). Lepingus on alljärgnev punkt 3.4, mis meie hinnangul pole seadusega kooskõlas. Palun teie õigusliku hinnangut, kas antud punkt eksib seaduse vastu ja kahjustab töötaja ning meie huve? Meie arvamusel piirab see punkt kogu „täitja“ töötajaskonna vaba liikumist tööjõuturul ja meie ettevõttel töötajaid vabalt valida. Täitja väidab, et see punkt on seadusega kooskõlas ja ei soovi punkti muuta.

3.4.         Tellijal ei ole õigust ilma Täitja kirjaliku nõusolekuta lepingu kehtivuse ajal ja 6 (kuue) kuu jooksul peale Lepingu lõppemist tööle võtta või anda sarnaseid tööülesandeid isikule, kes töötab või on töötanud Täitja juures eelneva 6 (kuue) kuu jooksul. Vastasel korral on Tellija kohustatud Täitjale tasuma 3 (kolme) kuu lepingulise teenustasu. 

Haigushüvitis

Tere! Palun öelge, kas juhatuse liikmel on õigus saada haigekassast haigushüvitist selliselt, et temale säilib kokkulepitud igakuine töötasu?

Lugupidamisega

VÕS leping

Mitu päeva peab olema vahe uue VÕS lepingu sõlmimisel. Eelmine leping lõppes 30.dets.2021.a.

Арендная плата во время локдауна

Здравствуйте

Наша история началась в марте 2020 года, когда правительством был объявлен локдаун, торговые центры закрылись, магазины не работали. Наш магазин тоже не работал. По окончании локдауна, в мае 2020 года, мы написали письмо арендодателю о расторжении договора аренды. По условиям договора предупредить о расторжении договора мы должны были за 2 месяца. То есть договор действовал до середины июля, а фактически магазин не работал с середины марта. Счета за аренду выставлялись месяцем вперёд. Поэтому аренда за март и апрель, а также, коммунальные услуги за март нами оплачены полностью, а это было время локдауна и магазин не работал. Нам сделали только скидку 50% на аренду за май месяц. Арендодатель требует с нас оплаты всех счетов, за аренду и коммунальные платежи, вплоть до середины июля. Пытались договориться и разделить расходы пополам, но арендодатель не соглашается.  В связи с этим несколько вопросов: 1.Должны ли мы оплачивать счета за аренду и счета за коммунальные услуги  за время локдауна (магазин не работал)¿ 2. Должны ли мы оплачивать счета за аренду и счета за коммунальные услуги в период после локдауна и до середины июля (магазин не работал, помещение было пустое)¿ 3.Во время локдауна убытки были у арендодателя и у арендатора.Какие есть статьи и в каких законах, дающие нам право получить скидку¿

 

Konsultatsioonileping

Kahe äriühingu vahel sõlmitakse konsultatsioonileping teatud teenuste osutamiseks (üürikinnisvara haldusega seotud teenused) kindlaks määratud tähtaja jooksul (2 aastat). Millele tuleb pöörata tähelepanu, et leping ei kvalifitseeruks töölepinguks.

Küsimus Äriseadustiku § 159 l. 1 p. 4 kohta

Tere

Äriseadustiku § 159 l. 1 p. 4:

(1) Osaühing ei või anda laenu: 1) oma osanikule, kelle osa esindab rohkem kui 5 protsenti osakapitalist; 2) oma emaettevõtja osanikule, aktsionärile või liikmele, kelle osa või aktsiatega on esindatud rohkem kui 5 protsenti emaettevõtja osa- või aktsiakapitalist; 3) isikule osaühingu osa omandamiseks; 4) oma juhatuse ega nõukogu liikmele ega prokuristile.

Osaühing soovib anda 5 %- lise osaluse ühele enda töötajale, kellele on 2020. aastal väljastatud laen, mille tagastamise lõpptähtaeg saabub 2027. aastal. 

Ettevõtte ainuomanik on otsustanud selle töötaja, kellest saab 5 %- lise osalusega osanik, ka määrata juhatuse liikmeks käesoleval aastal. Kas laenukeeld kehtib ka tagasiulatuvalt varem sellele töötajale antud laenu kohta? Või hakkab laenukeeld kehtima alles siis, kui ettevõtte töötaja, kes omandab ettevõttes 5 %- lise osaluse, soovib ettevõttest järgmist laenu saada, olles ise juba juhatuse liige? Samas on sellele 2022.aastal juhatuse liikmeks saavale töötajale juba 2020. aastal laen väljastatud. Kas see töötaja peaks ettevõttele selle 2020. aastal saadud laenu tagasi maksma enne juhatuse liikmeks saamist?

Küsin ka osanike häälte arvu kohta. Praegu on ettevõtte põhikirjas kirjas, et osakapitali suurus on 2500 eurot ja osakapital koosneb ühest osast ja ettevõttel on üks osanik. Kui ettevõtte töötaja omandab 5 %- lise osaluse ja tema osa suurus on 5 % ehk 131,58 eurot ja teise osa suurus 95 % on 2500 eurot, siis kuidas jaguneb häälte arv osanike vahel? Mitu häält siis kummalgi osanikul on? Ettevõtte osakapital kokku oleks siis 2631,58 eurot. 

Kas ettevõte peaks siis muutma põhikirja nii: "osa iga üks sent annab ühe hääle" ? 

Kas seejärel koosneks osakapital kahest osast: 

1 osa väärtusega 2500 eurot ja sellel osanikul on 2500 häält

ja 

1 osa väärtusega 131,58 eurot ja sellel osanikul on 131,58 häält

 

 

 

 

Märge üürilepingu kohta kinnistusraamatusse

Tere,

Kas saab teha märke kinnistusraamatusse kinnisasja üürilepingu kohta koos kandega, et pooled on kokku leppinud  üürniku eesõiguse kohta (üürilepingu pikendamiseks)? Ehk siis mis on üürniku eesõiguse kinnistusraamatusse kandmise kord?

Ette tänades,

Elena Avdosheva

Avaldus üürilepingu ülesütlemise kohta (eluruum)

Tere

Kui üürnik (võlgnik) elab elukaaslasega üüritud eluruumis üürileandja nõusolekul, kas elukaaslast tuleb eraldi teavitada üürilepingu erakorralisest ülesütlemisest? Üüri on vahest maksnud ka elukaaslane. Kas temale võib ka esitada võlanõude?

 

Ettevõtte poolt intressiga laenu andmine eraisikule

Tootmisettevõte (osaühing), on andnud eraisikule intressiga laenu seitsmeks aastaks. Kas  ühekordne laenu andmine, kui see pole ettevõtte põhitegevus, on 2020. ja 2021. aastal lubatud  teostada tegevusloata Finantsinspektsioonilt või igasugune laenu andmine eraisikule peaks ikkagi lähtuma Krediidiandjate ja -vahendajate seadusest?

E-allkiri

Tere!

Kas 2 jur isikust poolt võivad omavahelise teenuse osutamise lepingu sõlmida elektrooniliselt kasutades allkirjastamiseks nt DocuSign lahendust?
Millised on levinumad dokumendiliigid ärisuhtluses, millele e-allkirjastamiseks nt DocuSign lahendust kasutada ei saa (välistatud on loomulikult kõik lepingud ja dokumendid, millele on seadusega kehtestatud notariaalne vorm)?

Tänan!

Kinnistusraamatu kanne

Tere

Millal on võimalik teha kinnistusraamatusse kanne ehitatava hoone ettevõtte kasuks kasutusvaldusesse seadmise osas? Kas seda on võimalik juba ehitamise ajal teha või alles siis, kui hoone on valminud?