Tootmise juhtimine | Äripäeva teabevara

Tootmise juhtimine

Teabevarad

Teabevara uuendus

Audiopeatükis 2.11. räägitakse targast tehasest: mis teeb tehasest nutika tehase, millised väljakutsed sellega kaasnevad ning kas see tähendab ohtu töökohtadele. Stuudios on Ericssoni Targa Tehase teema eestvedaja Tähve Lõpp ja Telia asjade interneti valdkonna juht Toomas Kärner. Saatejuht on Priit Pokk.

Õigusuudis

Septembrikuu õigusuudiste teemad

  • Missugustel juhtudel on tegemist ettevõtte üleminekuga?
  • Kuidas toimub Ühendkuningriigi isikutega seotud käibe maksustamine pärast Brexitit?

Õigusuudised valmivad Äripäeva teabekeskuse ja advokaadibüroo TARK koostöös. Septembrikuu õigusuudised koostas advokaadibüroo TARK partner, vandeadvokaat Hannes Küün.

Õigusuudiseid saavad lugeda kõik teabevara tellijad allolevalt lingilt.

Veebiuudis

Teabevara oma raadiosaade „Teabevara tund” on olnud Äripäeva raadio eetris peagi juba aasta. Alates septembrist on „Teabevara tund” kavas uuel ajal, kaks korda kuus neljapäeviti kl 15.00. Järgmises saates 5. septembril kõneleb maksuteabevara koostööpartner Einar Rosin KPMGst pensionireformist. 

Juba eetris olnud saateid saate järelkuulata siin.

Teabevara uuendus

Saates „Teabevara tund“ (ptk 2.10.) vestlevad Äripäeva tootmise juhtimise teabevara peatoimetaja Jari Kukkonen ning elektriseadmete ja -tarvikute tootja Ensto Enseki tegevjuht Kaarel Suuk. Muuhulgas tuuakse näiteid efektiivsuse parandamisest war-room meetodil, kadude vähendamisest, parendusprojektidest ja ennetavast hooldusest tootmisettevõttes. 

Teabevara uuendus

Kui ettevõte võtab pikaajalist laenu, püsib mitme aasta jooksul bilansis pidevalt vähenev võõrkapitali osa, lisaks kasutatakse ka lühiajalist laenamist. Tulemusena hoitakse võõrkapitali osatähtsus alati teatud tasemel, mis oleneb ettevõtte poliitikast, eesmärkidest, finantsseisundist, rahaallikate hinnast. Statistika andmetel oli võõrvahendite osatähtsus Eesti ettevõtetes aastatel 2010–2017 keskmiselt 55% tasemel. Tootmise finantseerimisest lugege lähemalt täiendatud peatükist 5.1.

 

 

Teabevara uuendus

Uues peatükis 12.3.17. kirjutab Vesimentor OÜ tootmisjuht Kadi Merivälja tootmiskorralduse arendusest ja Lean-juhtimise põhimõtete rakendamisest Vesimentoris. Ettevõte seadis endale kindlad tootmiseesmärgid ning hakkas kadusid üksikasjalikult jälgima ja analüüsima. Samuti kontrolliti masinate tööd ja hooldust ning loodi töötajate motivatsioonisüsteem.

Audiopeatükis 2.9. räägib masinatööstusettevõtte Tarmetec omanik Toomas Lepp masinatööstuse olukorrast, ettevõtte investeeringutest ja plaanidest, samuti digitaliseerimisest ja paljust muust.  

 

Teabevara uuendus

Eestis toodeti 2017. aastal mööblit 487,8 miljoni euro väärtuses ehk 13% rohkem kui 2016. aastal. Vaadeldes pikaajalisemalt sektori tootmismahtude trende (perioodi 2008–2017) on märgata, et sektori tootmismahud on Eestis näidanud mahulist kasvu: kümne vaadeldud aasta jooksul suurenesid sektori tootmismahud Eestis ligikaudu 51,5%. Kõige rohkearvulisemalt tegutseb mööblitootjaid Türgis, Itaalias ja Poolas. Kõige vähem on mööblitootjaid Luksemburgis, Islandil ja Küprosel. Lähemalt uues peatükis 12.4.9.

 

Teabevara uuendus

Tootmise teabevara uues audiopeatükis 2.8. saab kuulda Operaili edasistest plaanidest – vedurite ehitamisest, kaubaveost, digitaliseerimisest, vagunite rendist ja paljust muust. Külas on Operaili juhatuse esimees Raul Toomsalu. Saadet juhib Harro Puusild.

Õigusuudis
Õigusuudise teade

Juunikuu õigusuudiste teemad

  • Mis saab Ühendkuningriigist pärit Eesti elanikest pärast Brexitit?
  • Pikenevad tsiviilõiguslike nõuete aegumistähtajad
  • Riigikohus selgitas väljamakstud dividendide tagasivõitmise võimalusi täitemenetluses

Õigusuudised valmivad Äripäeva teabekeskuse ja advokaadibüroo TARK koostöös, juunikuu õigusuudised koostas advokaadibüroo TARK partner, vandeadvokaat Allar Aru.

Õigusuudiseid saavad lugeda kõik teabevara tellijad allolevalt lingilt.

Teabevara uuendus

Ettevõtte majandustegevuse planeerimisel tuleb sageli lahendada optimeerimisülesandeid. Aegade jooksul on selleks kasutatud lineaarplaneerimist kui rakendusmatemaatika kõige efektiivsemaks osutunud valdkonda. Ressursside jaotusest ning Exceli töövahendist Solver kirjutab uues peatükis 3.4. Toomas Karm.

 

Lehed