Logistika ja eksport | Äripäeva teabevara

Logistika ja eksport

Teabevarad

Fred Märtsoo
teabevara peatoimetaja

Fred Märtsoo on üle paarikümne aasta tegelenud materjalikäsitlusega ning töötanud välja ja rakendanud eri logistikalahendusi. Ta on olnud ettevõtete Laadur OÜ ja Laomaailm AS tegevjuht. Fred on planeerinud ladusid ja tootmishooneid, töötanud välja logistikalahendusi, otsinud sobivamaid materjalikäsitluse meetodeid ja tehnikat. Tänu heale koostööle laotehnika töötajatega üle maailma on ta kursis nii praeguste tehniliste lahenduste kui ka tulevikusuundadega.

Simo Soolo

Simo Soolo on advokaadibüroo Deloitte vandeadvokaadi abi. Tal on Tartu ülikooli magistrikraadi õiguses. Simo on spetsialiseerunud pangandusele, lepinguõigusele ja lepinguvälistele kohustustele, pankrotiõigusele, kriminaal- ja väärtegude menetlustele. Ta on rohkem kui 13 aastat töötanud krediidiasutustes ja advokaadibüroodes ning teinud nendega koostööd.

Kristo Keiv

Kristo Keiv on lõpetanud finantssuunaga ärijuhtimise eriala 2015. aastal Lääne-Viru Rakenduskõrgkoolis. Logistika valdkonnaga on ta puutunud kokku praeguses tootejuhi ametis ettevõttes GSMvalve OÜ. Seal on tema peamised tööülesanded GSMvalve logistika IT-lahenduste toodete ja teenuste arendusprotsesside juhtimine, kliendipõhiste erilahenduste loomine ning toodete, teenuste ja IT-arenduste müük. Logistika teemadel on Kristo esinenud ka Äripäeva konverentsidel. Kristo on mitmekordne Eesti noorte meister ujumises, praegu tegeleb ta laskespordi, avaveeujumise ja lohesurfiga.

Kairi Kärner

Kairi Kärner on ettevõtja ja jurist, kelle spetsialiseerumisvaldkonnad on võla- ja lepinguõigus, rahvusvaheline kaubandus ja transpordiõigus. Aastatel 2007–2012 kontserni Deutsche Bahn kuuluva AS-i Schenker jurist. Kuulus 2005–2009 Tallinna linnavolikokku ja oli õigus- ja lastekaitse komisjoni liige. Hariduselt õigusteaduste magister, akadeemia Nord (cum laude 2004). Õppinud rahvusvahelist juhtimist kõrgkoolis Saksamaal (Hochschule Hof, 2000–2001) ning transporti ja logistikat Tallinna tehnika­kõrgkoolis (FIATA Diploma koolitus 2008–2009). Osalenud Euroopa Liidu merenduse, logistika jt seminaridel ning Eesti Ekspedeerijate Assotsiatsiooni töös. Kairi Kärner oli teabevara peatoimetaja 2018. aasta maini.

Hele Hammer
PhD, Telema tegevjuht

Hele Hammer on alates 2009. aastast Baltikumi suurima EDI-operaatori Telema tegevjuht. 2004–2009 töötas Amserv Grupi finantsdirektorina, kus jätkab nõukogu liikmena. Alates 1997. aastast on õpetanud ettevõtte rahandusega seonduvaid aineid Estonian Business Schoolis. Uurimisvaldkondadesse kuuluvad peale rahanduse tarne­ahela juhtimise ja ärianalüüsi teemad. 2003. aastal sai Tallinna tehnikaülikoolist majandusteaduste doktori kraadi.

Tiit Tammemägi
PhD, EMI EWT Ida-Lääne Koolituse AS, direktor

Tiit Tammemägi on rahvusvahelise kaubandus­koja – ICC Eesti peasekretär ja Narva konverentsi peakorraldaja. Kauaaegne ICC kaubandus­õiguse ja -praktika komisjoni liige ning Incoterms 1990, 2000 ja 2010 eestindaja ja kirjastaja. Ta on kirjutanud kasutajajuhised kolmele viimasele Incotermsi versioonile. Mitme ekspordi, väliskaubanduse ja logistika käsiraamatu kaasautor. Aktiivse väliskaubanduskoolitajana peab ta loenguid eesti, inglise ja vene keeles.

 

Roger Allas
Havi Logistics OÜ, tegevjuht

Roger Allas on operatsioonide juht firmas HAVI Logistics ning portaali Estonian Warehouse asutaja ja omanik. 
Ta on töötanud logistikas enam kui kümme aastat, tal on kogemusi nii protsesside ülesehitamisel, tarkvara juurutamisel kui ka muutuvas keskkonnas personalitöö tegemisel. Allas on Tallinna tehnikakõrgkooli laotehnoloogiate külalislektor, ta on nõustanud paljusid ettevõtteid, juhtinud lühiseminare ja avaldanud artikleid Äripäevas. Ta on olnud Eesti ostu- ja tarneahelete juhtimise ühingu Prolog juhatuse liige ning kaks aastat selle aseesimees.

Jakob Saks
Ekspordi Akadeemia, konsultant

Jakob Saks on ekspordiga seotud üle 14 aasta, esmalt aidates Taani ettevõtetel Taani saatkonna majandusnõunikuna Eestisse eksportida, hiljem nõustas Taani kesk- ja väikeettevõtete assotsiatsiooni juures töötades Taani ettevõtete sisenemist lähiturgudele. Pärast Kopenhaageni Business Schooli lõpetamist suundus ennast täiendama Venet­sueelasse. Euroopasse naasnuna töötas AS-i Baltika Kesk- ja Ida-Euroopa laienemisplaanide kallal ning Eesti uuendusliku väiketootja NeoQi ekspordi arendamisel. Enne pikemaks ajaks Hispaaniasse suundumist osales ta tootmisettevõtte rajamisel Mehhikos. Hispaanias juhtis oma valdkonna maailma suurima tootja eksporti ligi 80 riiki, 2005. aastal suundus eraettevõtlusesse ning ettevõtteid nõustama.
Viimased neli aastat on ta tagasi Eestis ning käivitanud siin mitu ettevõtet. Ühtlasi on ta innukalt jaganud teadmisi ja kogemusi teiste eksportööridega, olles üks Ekspordi Akadeemia asutajaid.

Kaido Väljaots
HeiVäl Consulting, konsultant

Kaido Väljaots on nõustamisfirma HeiVäl Consulting konsultant ja koolitaja aastast 1994. Majandushariduse omandas Tartu ülikoolis majandusküberneetika erialal. Eksporditeemadega puutus lähemalt kokku, kui õppis Soomes rahvusvahelist turundust ning teenindusturunduse juhtimist (Swedish School of Economics and Business). 2003. aastal omandas rahvusvahelise ärijuhtimise magistrikraadi Concordia ülikoolis. Soomes õppimise ajal töötas ta Soome suurimas sigaretitootjas Amer-Tobacco turunduse ja ekspordi osakonnas. Pärast õpinguid asutas konsultatsioonifirma HeiVäl, mis on aidanud ligikaudu 80 ettevõttel välja töötada laienemisstrateegia välisturgudele, teinud kümneid turuanalüüse ning koolitanud sadu inimesi ekspordi teemadel.

Maarja-Maria Aljas
AS SEB Pank, käibekapitali- ja arvelduslahenduse divisjoni direktor

Väliskaubanduse finantseerimise toodetega töötanud üle 16 aasta. Juhtinud SEBs dokumendimaksete osakonda, väliskaubanduse finantseerimise osakonda,  tegelenud tootearendusega ja klientide nõustamisega parimate rahastamisvõimaluste leidmiseks väliskaubanduses. Täna juhib käibekapitali-ja arvelduslahenduste divisjoni, mille ülesanne on muu hulgas leida ettevõtetele rahastamisvõimalusi väliskaubanduseks, et aidata ettevõtetel vähendada kulusid, kavandada paremini käibevahendite liikumist ja kindlustada end raha laekumata jäämise vastu.

Tõnu Hein
HeiVäl Consulting, konsultant

Tõnu Hein on üks konsultatsioonifirma HeiVäl Consulting asutajatest. HeiVäli projektid keskenduvad kvaliteedijuhtimisele, turundusele, innovatsioonile ja rahulolu-uuringutele, Tõnu on spetsialiseerunud innovatsioonile ja rahvusvahelisele turundusele. Paljud tema projektid on seotud Eesti ja Soome ettevõtete koostööga. Õpetab tehnoloogia­strateegia koostamist Tartu ülikooli majandusteaduskonnas.
Tõnu on juhtinud kümnete tehnoloogiastrateegiate tööd arendusprojektides era­ettevõtetes ja ülikoolides. Kolleegid valisid Tõnu Eesti Aasta konsultandiks 2010 ja Eesti Kvaliteediühingult pälvis ta 2010. aastal tiitli Kvaliteedi Nägu.

Lauri Kuljus
Kuljus Consulting, asutaja ja tegevjuht

Lauri Kuljus on töötanud finantsauditi projektijuhina ASis Deloitte Audit Eesti ja tegelenud finantskontrolliga rahvusvahelises logistika­grupis Haanpaa. Laurea kutsekõrgkooli finants­ainete külalislektor.
Akadeemilise hariduse omandas rahvus­vahelises ärijuhtimises Concordia ülikoolis ja Tallinna tehnikaülikoolis, täiendab end Laurea kutsekõrgkooli magistrantuuris, õpib teenuste innovatsiooni ja disaini.

Katrin Leppik
Politsei- ja piirivalveameti peaostujuht

Audentese ülikooli ärikorraldus BA ja TTÜ tarneahela juhtimise MA. Pikaajaline kogemus tootmisettevõtetes ostu ja logistika valdkonnas, kus on igapäevased teemad varude juhtimine ja optimeerimine. Töötanud Nokias, kus kasutati efektiivselt VMI-ja MTO-meetodeid ning juhiti tipptasemel väga keerulist tarneahelat. Töös tekkinud küsimused ajendasid uurima magistritöös tarneahela optimeerimismudeleid.

Henrik Antsov
Donleon OÜ juhatuse liige

OÜ Donleon tegevjuht alates 2010. Tartu ülikooli majandusteaduse magister (2015). Transpordiahela planeerimise ja optimeerimisega tegelenud alates OÜ Donleon asutamisest. Ettevõte tegutseb peamiselt SRÜ riikides, eelkõige Venemaal. 2013. aastal asutas rahvusvahelise e-kaubandusettevõtte NetSolutions OÜ, mille peamised kaubanduspartnerid on Balti ja Skandinaavia riigid.