Finantsjuhtimine | Äripäeva teabevara

Finantsjuhtimine

Teabevarad

Teabevara uuendus

Uues alapeatükis 7.7.2 kirjutab Villu Zirnask, et negatiivsete intressimäärade mõjust äriprotsessidele väljaspool pangandust on veel vähe teada, sest hoolimata juba rohkem kui viieaastasest kogemusest ei ole nad nii laialdaselt majandusse edasi kandunud, et oleksid hakanud tugevalt mõjutama äriprotsesse väljaspool finantssektorit.

Negatiivse intressiga saavad 2019. aasta seisuga laenu võtta vaid parima krediidireitinguga riigid ja organisatsioonid, ülejäänute laenuintressid on endiselt plussmärgiga. Väikeettevõtete ja tarbijateni pole revolutsioon jõudnud. Säästmise ja reservide poolel aga kimbutab negatiivne hoiuseintress peale pankade seni peamiselt vaid organisatsioone, kes hoiustavad Eesti mõistes hiigelsummasid ja peavad seda tegema väikese riskiga. Negatiivsete intressimäärade poliitika kestes võib aga mõju jõuda ka väiksemate ettevõtete ja eraklientideni.

Peatüki 2.4 lõppu on lisatud Äripäeva raadio saade „Miski, millest ei pääse ükski ettevõtja”. Saates räägitakse lähemalt maksudest. Advokaadibüroo Core Legal maksunõustaja ja EBS-i lektor Ivo Vanasaun selgitab, millal ei maksa kodus töötades kodukulusid ettevõtte kuludesse suunata, millal ja kuidas asutada ettevõtet omakapitali sissemakseta, kas ettevõtte omanikul tasub töötasu võtta palga, juhatuse liikme tasu või dividendidena ning palju muud.  

 

 

Valdkonna uudis

Tööõiguse küsimustele vastavad Teabevara nõuandekeskuses LEXTAL-i spetsialistid

Töötaja on esitanud arstitõendi selle kohta, et praeguses ametis töötamine on talle vastunäidustatud. Tõendi esitas ta põhjusel, et töösuhe lõppeks tööandja algatusel. Millised on tööandja võimalused tööleping üles öelda? 

Töölepinguseaduse § 88 lg 1 p 1 sätestab, et tööandja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda töötajast tuleneval mõjuval põhjusel, mille tõttu ei saa mõlemapoolseid huve järgides eeldada töösuhte jätkamist, eelkõige kui töötaja ei ole pikka aega tulnud toime tööülesannete täitmisega terviseseisundi tõttu, mis ei võimalda töösuhet jätkata (töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu). Töövõime vähenemist terviseseisundi tõttu eeldatakse, kui töötaja terviseseisund ei võimalda tööülesandeid täita nelja kuu jooksul. 

Töötaja terviseseisundi hindamisel tuleb seega vaadata, kas töötaja tervislik seisund on võimaldanud tal tööülesandeid senini täita ja kas ta on võimeline tööülesandeid täitma edaspidi. Kui tööandja ütleb töölepingu üles, kaasneb sellega alati vaidlustamise risk. Seega üks võimalus on töötaja saatmine töötervishoiuarsti juurde. Töötervishoiuarst saab hinnata töökeskkonna või töökorralduse sobivust töötajale. Kui ka töötervishoiuarst on vastunäidustusi kinnitanud, siis võib tööandja rakendada TLS § 88 lg 1 p 1, kui tal ei ole töötajale pakkuda teist sobivat tööd.

 

Õigusuudis

Oktoobrikuu õigusuudiste eriväljaanne: millega tuleb arvestada leppeta Brexiti korral?

  • Äriühingud
  • Kohtumenetlus
  • Kaubamärgid

Õigusuudised valmivad Äripäeva teabekeskuse ja advokaadibüroo TARK koostöös. Oktoobrikuu õigusuudised koostas advokaadibüroo TARK partner, vandeadvokaat Marit Savi.

Õigusuudiseid saavad lugeda kõik teabevara tellijad allolevalt lingilt.

 

Teabevara uuendus

Uues peatükis 7.7.1 kirjutab Villu Zirnask negatiivsete intressimäärade makromajanduslikust mõjust.

Majandusinimesed on varem kogu aeg arvanud, et intressimäärade normaalne, kui mitte öelda ainuvõimalik olek on plussmärgiga. Negatiivsed intressimäärad pööravad harjunud ja loogiliseks peetud maailma pea peale. Harjunud maailmas teenib intressitulu see, kellel on raha, ja intresse maksab see, kes võtab raha laenuks. Negatiivsete intressimääradega maailmas maksavad intresse need, kes laenavad oma raha välja, ning intressitulu teenivad need, kes võtavad raha laenuks.

Õigusuudis

Septembrikuu õigusuudiste teemad

  • Missugustel juhtudel on tegemist ettevõtte üleminekuga?
  • Kuidas toimub Ühendkuningriigi isikutega seotud käibe maksustamine pärast Brexitit?

Õigusuudised valmivad Äripäeva teabekeskuse ja advokaadibüroo TARK koostöös. Septembrikuu õigusuudised koostas advokaadibüroo TARK partner, vandeadvokaat Hannes Küün.

Õigusuudiseid saavad lugeda kõik teabevara tellijad allolevalt lingilt.

Teabevara uuendus

Tutvu uue peatükiga 7.7. Ettevõtte rahandus negatiivsete intressimäärade tingimustes.

12. august 2019 läks rahanduse ja makromajanduse ajalukku sellega, et AAA-reitinguga euroala valitsuse võlakirjade intressikõver muutus terves ulatuses negatiivseks – miinusmärgiga oli intressimäär alates 3-kuuse tähtajaga võlakirjadest kuni 30-aastase tähtajaga võlakirjadeni. Negatiivne oli isegi suurema riskiga valitsuse võlakirjade intressikõver pisut rohkem kui 10-aastase tähtajani välja.

Samasse perioodi langes teinegi märgilise tähendusega rahandussündmus – Taanis hakkasid mõned pangad andma inimestele pikaajalisi hüpoteeklaenusid miinusmärgiga või nullprotsendise intressimääraga (s.t laenuvõtjale peale makstes või tasuta) ning kehtestasid jaehoiustele negatiivse intressimäära.

Peatüki 7. „Ettevõtte rahastamine” lõppu on salvestatud laenuturu-teemaline raadiosaade „Finantsuudised fookuses”. Saatest selgub, mida teha ja mida mitte teha pangast laenu küsides. Juttu tuleb siinsest pangandusturust, intressimääradest ja infotehnoloogiaettevõtetest, kes järjest enam pangandusturgu mõjutavad. Saatekülalised on Luminor panga korporatiivpanganduse väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete üksuse juht Sander Klaos ja suurkliendihaldur Simon Renno. Saatejuht on Paavo Siimann.

Veebiuudis

Teabevara oma raadiosaade „Teabevara tund” on olnud Äripäeva raadio eetris peagi juba aasta. Alates septembrist on „Teabevara tund” kavas uuel ajal, kaks korda kuus neljapäeviti kl 15.00. Järgmises saates 5. septembril kõneleb maksuteabevara koostööpartner Einar Rosin KPMGst pensionireformist. 

Juba eetris olnud saateid saate järelkuulata siin.

Teabevara uuendus

Uues peatükis 3.6. Jätkusuutlik finantsjuhtimine käsitleb Villu Zirnask kliimamuutuste mõju finantsjuhtimisele.

Kliimamuutuse leevendamiseks ette võetavad sammud Euroopas puudutavad paljusid elualasid, kõrvale ei jää ka finantsjuhtimine. Raamatupidajatel ja finantsjuhtidel tuleb valmis olla selleks, et mida aasta edasi, seda enam peavad nad hakkama ettevõtte arvepidamises ja rahastamises avama keskkonnasäästlikkuse aspekti.

Pärnu Finantskonverentsil 2019 arutles Ranno Tingas  ettevõtjate ja finantsjuhtidega, mis suunas me liigume ja mis toimub maksumaastikul nii Eestis kui ka Euroopa Liidus. Selle teema kohta saate vaadata videot peatükis 2.4. Mis suunas liigub maksundus?

 

Teabevara uuendus

Täiendatud peatükis 11 on käsitletud ettevõtte väärtuse hindamist. Toodud on ka konkreetne näide toimunud ostu-müügitehingu kohta, millest selgub, kui oluline on professionaalne lähenemine.

Kõige ilmsem vajadus ettevõtte väärtuse hindamiseks tekib siis, kui päevakorras on ettevõtte või selle aktsiapaki ost või müük. Samas asjaolu, et ettevõtte müük pole parajasti plaanis, ei tähenda, et see kunagi hiljem päevakorda ei või tõusta. Kui säärane võimalus on reaalne, tasub firma arendamisel juba varakult mõelda, kuidas ettevõtte juhtimisel tehtavad otsused mõjutavad firma väärtust.

Arvuka omanike hulgaga ettevõtte puhul võib väärtuse hindamist vaja minna selleks, et väikeosanikele näidata, kui hästi või halvasti nende ettevõttel läheb. Dividendide või kasumi suurus annab puuduliku vastuse. Samuti on firma väärtuse hindamine oluline näiteks abieluvara või pärandi jagamisel ning läbirääkimistel laenuandjatega laenutingimuste üle.

Õigusuudis
Õigusuudise teade

Juunikuu õigusuudiste teemad

  • Mis saab Ühendkuningriigist pärit Eesti elanikest pärast Brexitit?
  • Pikenevad tsiviilõiguslike nõuete aegumistähtajad
  • Riigikohus selgitas väljamakstud dividendide tagasivõitmise võimalusi täitemenetluses

Õigusuudised valmivad Äripäeva teabekeskuse ja advokaadibüroo TARK koostöös, juunikuu õigusuudised koostas advokaadibüroo TARK partner, vandeadvokaat Allar Aru.

Õigusuudiseid saavad lugeda kõik teabevara tellijad allolevalt lingilt.

Lehed