Ettevõtja | Äripäeva teabevara
Õigusuudis
Õigusuudise teade

Juunikuu õigusuudiste teemad

 • Plaanitakse ulatuslikke muudatusi kehtivasse pankrotiseadusesse
 • Arvutivõrgu abil sõlmitud lepingute tõendamine
 • Ärisaladusena käsitatav info

Õigusuudised valmivad Äripäeva teabekeskuse ja advokaadibüroo TARK koostöös. Juunikuu õigusuudised koostas advokaadibüroo TARK partner, vandeadvokaat Allar Aru.

Õigusuudiseid saavad lugeda kõik teabevara tellijad allolevalt lingilt.

Teabevara uuendus

Kajastame aktuaalseid teemasid praeguses majandusolukorras ning lisame temaatilisi raadiosaateid ja veebiseminare. Uuendamisel on ka peatükk 3.8.3. Tarbijakaitseseadus ja selle rakendamise peamised asjaolud koos alapeatükkidega 3.8.3.1 kuni 3.8.3.5.

Teabevara uuendus

Peatüki 2.5. Toimetulek eriolukorras alla on salvestatud uued Äripäeva raadio saated.

Saate „Kuidas e-ostlejatele rohkem müüa?” külalised on DPD Eesti Baltikumi äriarenduse juht Margot Heinsalu ning müügi- ja turundusjuht Janek Kivimurd. Saates räägitakse üleeuroopalisest e-baromeetri uuringust ning erinevate e-ostlejate harjumustest ja otsustest. Saatejuht on Art Lukas Maksekeskusest.

Raadiosaate „Võitjad on need, kes suudavad kohaneda” fookuses on praegune kriis – milliseid vigu tasuks vältida ning kuidas turundusosakonnad peaksid praeguses olukorras reageerima, et tagada edu. Saatekülalised on reklaamiagentuuri La Ecwador tegevjuht Heily Aavik ja loovjuht Taavi Lehari. Saadet juhib Hando Sinisalu.

Videopeatüki 2.5.2 alt leiate veebiseminari „Töötukassa toetused”. Soraineni partner ja vandeadvokaat Karin Madisson annab veebiseminaril ülevaate Eesti Töötukassa leevendusmeetmest ning jagab praktilisi näpunäiteid meetmete raames toetuse taotlemiseks. 

Teabevara uuendus

Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud eriolukorra tõttu lõi valitsus uue tööturuteenusena ajutise töötasu hüvitise, mida maksab töölepingu alusel töötavatele inimestele välja Eesti Töötukassa. Eriolukorras on paljude tööandjate igapäevane majandustegevus häiritud, käive ja tulu järsult langenud ning töötajatele töö tagamine ja töötasu maksmine raskendatud. Tööhõive ja majandusliku toimetuleku tagamiseks kehtestatud uus ajutine tööturuteenus kehtib 30. juunini 2020.

Millised probleemid võivad ette tulla töötasu hüvitise saamisel, analüüsivad Derling Primuse advokaat Margot Maksing ja jurist Crislyn Altma peatükis 3.6.5.6. Töötasu hüvitise määramise takistused.

 

Teabevara uuendus

Videopeatükist 2.5.3 leiate veebiseminari „Kuidas distantsilt muudatusi juhtida?”. Elisa personalivaldkonna juht Kaija Teemägi jagab kogenud ja pikaajalise kaugtöö tegijana praktilisi nõuandeid, kuidas ise distantsilt tõhusamalt tööd teha ja samas ka edukalt meeskondi juhtida. 

Peamised teemad

 • Praegune olukord – mis on muudatuste juhtimisel teisiti?
 • Erinevad inimtüübid – nende hirmud, toimetulek ja käitumismustrid
 • Kaugtöö ja sotsiaalne eraldatus – uued ja/või asendustegevused 
 • Kommunikatsioon – kellele, mida, kui palju ja miks?          
Õigusuudis
Õigusuudise teade

Maikuu õigusuudiste teemad

 • Juhtidele antakse lisaaega makseraskuste ületamiseks
   
 • Tuleviku äriühingu koosolekul saad hääletada reaalajas, olenemata asukohast
   

 • Kiire abi väikeettevõtjatele ja turismisektori ettevõtjatele
   

 • Kobarseadusega kriisi vastu
   

Õigusuudised valmivad Äripäeva teabekeskuse ja advokaadibüroo TARK koostöös. Maikuu õigusuudised koostas advokaadibüroo TARK vanempartner, vandeadvokaat Aare Tark.

Õigusuudiseid saavad lugeda kõik teabevara tellijad allolevalt lingilt.

 

 

Teabevara uuendus

Uues peatükis 3.10.1 kirjutatakse sellest, et saneerimisega saab küll vältida ettevõtte pankrotti, kuid see eeldab koostööd võlausaldajatega. Kuigi Vabariigi Valitsuse 12. märtsil välja kuulutatud eriolukord peaks esialgse korralduse kohaselt kestma 1. maini 2020, siis pole välistatud, et eriolukorda pikendatakse ning sellest tulenevad piirangud kehtivad pikema aja jooksul. Ettevõtted, kes on sattunud ajutistesse raskustesse või pidanud eriolukorra lõpuni uksed sulgema, peavad vastu võtma raskeid otsuseid, et tagada ettevõtte jätkusuutlikkus nii eriolukorra ajal kui ka pärast selle lõppu.

Peatüki 11.2. Ettevõtte rahastamine alla on salvestatud Äripäeva raadio „Teabevara tunni” saade finantseerimisest ja raha kaasamise võimalustest ettevõtluses. Kuidas saada ettevõtte arendamiseks lisaraha, on alati haarav küsimus – eriti praeguses majandusolukorras. Nõuandeid ja kogemusi jagasid Henri Treude Spring Capital investeerimisfondist ja Timo Kullerkupp advokaadibüroost RASK, kus ta on partner ja finantseerimisvaldkonna juht. 

 

Teabevara uuendus

Uues videopeatükis 2.5.1 saate vaadata veebiseminari „KredExi kriisimeetmed ettevõtete aitamiseks”. 

Praegune eriolukord on toonud kaasa valitsuse abipaketi, kus tähtis osa ka KredExi kriisimeetmetel. Millega on täpsemalt tegu? Sellest annab veebiseminaril ülevaate SA KredEx ettevõtlusosakonna juht Kaarel Aus. Lisaks annab makromajandusliku kommentaari Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina. Veebiseminari juhib Eesti Kaubandus-Tööstuskoja teenuste direktor Piret Potisepp.

Veebiseminari teemad

 • Erakorralised teenused – kellele, mida ja mis ulatuses?
 • Erakorralised käendused
 • Erakorraline laen
 • Välistused

 

Teabevara uuendus

Rasked ajad raputavad meid. Häiriv, tülikas, ebakindel – see on uus argipäev. Küll aga võib just praegune olukord viia meid uute võimaluste ja ideedeni, mille peale tavapärase elu keskel mõtleme liiga ettevaatlikult, kui üldse. Ebakindlates oludes on hädavajalik ligi pääseda toetavale teabele ja juhistele, et hiljem valutult taastuda. Kuidas praeguses ärevas olukorras säilitada avatud meel, sellest saab lugeda juhtimiskonsultandi Eva-Maria Kangro kirjutatud peatükis 3.6.5.5.Teadmatusega toimetulek kriisiolukorras.

Peatüki all saate kuulata Äripäeva raadio saadet „Kuidas juhtida end ja oma ettevõtet edukalt läbi kriisi”, kus räägitakse juhtimisest kriisiolukorras ehk kuidas praeguses määramatus keskkonnas vajalikke, õigeid ja kasulikke otsuseid teha. Samuti tuleb juttu sellest, kuidas juht enda ja oma töötajate tervist saab pingelisel ajal hoida ning milliseid vigu kriisis tegutsemisel vältida. Saatekülalised on Wolf Grupi/Krimelte juhatuse esimees ja Interim Agentuuri Velström Vallner Tohver partner Peeter Tohver ning Interim Agentuuri partner Eela Velström.

Peatüki 3.6.5.4. Uued ärivõimalused eriolukorras alt leiate „Ettevõtlusraadio” saate „Kindlustusühistu kui uus võimalus”, kus räägitakse kindlustusühistust ja sellega seonduvalt uutest võimalustest kindlustusturul. Mida kujutab endast kindlustusühistu ja kellele seda vaja oleks, tutvustavad meile Eesti Kindlustusühistu ÜKS juhatuse liige Tarmo Lääne ning Eesti Omanike Keskliidu juhatuse esimees ja notar Priidu Pärna.

Äripäeva raadio saade „Koroona tõi ettevõtja lauale 7 põletavat probleemi“ on salvestatud peatüki 3.6.5.2. Nõuanded ettevõtjale eriolukorras alla. Saates räägitakse näiteks,  kuidas korraldada aktsionäride ja osanike koosolekuid, kuidas on võimalik sõlmitud lepingutest taganeda, milliseid piiranguid võib eriolukord veel ettevõtte tegevusele kaasa tuua, millised karistused võivad ähvardada, kui nakatanud inimesed ei püsi kodus. Advokaadibüroo Triniti vandeadvokaadid Erki Vabamets, Sandor Elias, Klen Laus ja Risto Käbi, advokaadid Birgitta Ots ja Maarja Pild ning jurist Martin Järve kommenteerivad seitset olulist teemat, millega nad kliente nõustades kokku puutuvad.

Raske on hinnata, kaua kriis kestab ning kui suur on mõju majandusele, kuid töömahu vähenemine ning hirm languse ees sunnib töökorralduse üle vaatama. Raamatupidaja.ee tegi koostöös Attela Advokaadibürooga veebiseminari „Kuidas kriisis ellu jääda?“ Veebiseminari saate vaadata videopeatükist 2.5. Toimetulek eriolukorras.

Teabevara tunni erisaates räägib advokaadibüroo RASK asutaja ja partner Tarmo Peterson saneerimismenetlusest. Kas see võiks olla võluvits pankroti vältimiseks? Kuidas aru saada, et ettevõte ei ole lihtsalt ajutistes makseraskustes? Saates tuuakse palju näiteid praktikast ning räägitakse, mida uut on saneerimismenetluse aspektist oodata seadusandluses.Saade on salvestatud peatüki alla 3.10. Saneerimismenetlus.

Teabevara uuendus

Uues peatükis 3.4.6 kirjutab Mervi Raudsaar, et Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ettevõtluse starditoetus on nüüdseks kolinud Riigi Tugiteenuste Keskuse alla. Starditoetust on võimalik saada alustaval ettevõtjal, kelle ettevõtte asutamisest ei ole möödas rohkem kui 24 kuud. Ettevõte peab olema äriregistrisse kantud äriühing (mitte nt MTÜ). Taotlejal peab olema tehtud osakapitali sissemakse ning taotluse esitamisele eelneva majandusaasta müügitulu ega bilansimaht ei tohi ületada 80 000 eurot.

Starditoetuse abil soovib riik toetada arengupotentsiaaliga alustavate ettevõtete loomist, mille kaudu laiendatakse piirkondlikku ettevõtlust ja eksportijate ridu. Ettevõte kohustub looma kaks uut töökohta – üks hiljemalt esimesel kuul pärast projekti abikõlbliku perioodi lõppu, teine aasta pärast projekti abikõlbliku perioodi lõppu. Töötajale makstav brutopalk on toetuse taotluse esitamise kuupäevale vahetult eelnevaks 1. juuliks Statistikaameti avaldatud aasta keskmisest brutokuupalgast vähemalt 50 protsenti.

Lehed